08:23

Prawdziwe życie w show-biznesie czyli ,,Pani mnie z kimś pomyliła" Ilona Łepkowska

Pani mnie z kimś pomyliła
Autor: Ilona Łepkowska

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: maj 2016 r.
Gatunek: Literatura obyczajowa, romans
Ocena: 5/6 (rewelacyjna) 
Do książki podeszłam z dużym dystansem. Spodziewałam się typowej, sielskiej obyczajówki. Jednak to, co dostałam w pewnym sensie, przerosło moja oczekiwania i sprawiło, że zmieniłam percepcje na temat show-biznesu.

Joanna to przeciętna polska gospodyni domowa. Jakiś czas temu rozwiodła się z mężem, samotnie wychowuje córkę i ledwie wiąże koniec z końcem. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem tekstów z włoskiego na polski. Pewnego dnia przyjaciel proponuje jej, aby pomogła w tłumaczeniu rozmów z włoskim producentem telewizyjnym. Od tej niecodziennej propozycji, życie Joanny zmienia się o 360 stopni. Wszystko zostaje wywinięte na lewą stronę, a ona sama nie do końca potrafi się w tym odnaleźć. Jak skończy się historia kury domowej, która nieoczekiwanie została gwiazdą? O tym przekonacie się czytając książkę Pani mnie z kimś pomyliła. 

Spotykamy się tutaj z niecodziennym rodzajem narracji. Dostajemy typową trzecioosobową narrację, która momentami łączy się z pierwszoosobowymi zwierzeniami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to niezły chaos i przeskok w czasach. Nic bardziej mylnego, w książce nie ma mowy o chaosie, wszystko jest doskonale wyważone i dopięte na ostatni guzik. Ilona Łepkowska obnażyła dla nas prawdziwy świat show-biznesu, pokazała, jak może zmienić się z życie z normalnego, szczęśliwego, na życie w ciągłym biegu i zamartwianie się, czy akurat gdzieś za rogiem nie zrobią ci zdjęcia, jak kupujesz ziemniaki na bazarku.
Autorka poprzez tę książkę usiłowała pokazać, że pieniądze to jednak nie wszystko, oczywiście dają poczucie bezpieczeństwa, sprawiają, że żyjemy w większym luksusie, ale jednocześnie stawiają ludzi w niekorzystnych sytuacjach, osoba sławna zastanawia się, czy ludzie, którzy ją otaczają, to są przyjaciele, czy zwyczajne osoby, które czegoś od niej chcą. Przyjaźń przestaje mieć znaczenie, bo w branży takowej nie uświadczysz, a z przyjaciółmi z dotychczasowego życia przestajesz czuć nić porozumienia. Relacje rodzinne zostają również wystawione na ciężką próbę, ponieważ czasu jest coraz mniej, ludzie mimo wszystko zaczynają się od siebie oddalać, a niestety utracone relacje trudno jest odbudować z dnia na dzień.


,,Joaśka, wpadłaś w gniazdo żmij, nie możesz być tam taka jaka jesteś, z sercem na dłoni"! Ilona Łepkowska pokazała nam jasno i wyraźnie, że w show-biznesie lepiej mieć twardy tyłek, niż miękkie serce. Niestety takie są realia i nikt nic na to nie poradzi. Jednocześnie ukazała nam w swojej powieści wiele skrajne różnych postaci i jeszcze więcej relacji międzyludzkich, różnego rodzaju uczuć i bliskości. To nie tylko paplanina o tym, jak można być nieszczęśliwym, pomimo uwielbienia tłumu, pomimo wielkiej gotówki. To przede wszystkim książka mówiąca o potrzebach naturalnych człowieka. Nasze serca wymagają miłości, przyjaźni, bliskości, aby zapewnić nam szczęście, którego niestety nie wyprodukują dla nas pieniądze. Autorka ukazała prawdę, zmusiła do refleksji, pokazała, że niejednokrotnie pogoń za pieniądzem zamyka nam oczy na ważne, aczkolwiek proste sprawy. Czasami nie dostrzegamy jak wiele mamy, mając rodzinę i prawdziwych przyjaciół, którzy nie odchodzą, jak pokazała książka i niejednokrotnie życie, gonimy dalej za innym szczęściem. Ilona Łepkowska pokazała, że przyjaźń potrafi przetrwać wszelkie trudności, że miłość może nas spotkać nieoczekiwanie i że dzieci to najpiękniejsze dopełnienie naszego życia, jakie tylko możemy sobie wyobrazić.


Dla Ilony Łepkowskiej to nie pierwsze spotkanie ze słowem pisanym, możemy podziwiać jej wyobraźnie, oglądając polskie telenowele. Pani mnie z kimś pomyliła to majstersztyk obyczajowy, oryginalności dodaje oczywiście fabuła opowiadająca o realiach życia gwiazdy telewizyjnej. To powieść znakomicie dopracowana pod względem fabularnym, a do tego napisana pięknym, poprawnym polskim językiem. Boleśnie zmusza do refleksji, ale też daje nadzieje, pokazuje, że życie jest przewrotne, że nigdy nie jest za późno na zmiany.
Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich ludzi uważających, że praca w telewizji to łatwy pieniądz, ale również w książce odnajdą się kobiety, ceniące sobie powieści obyczajowe.

Za możliwość przeczytania,dziękuję:Książkę znajdziecie najtaniej TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Książko, miłości moja. , Blogger